Başarının Anahtarı:
Tüp Bebek Laboratuarında Kalite…

Dr. David Mortimer İstanbul’daydı!

Tüm dünyadaki IVF camiası tarafından IVF ve ilgili laboratuarlarda Kalite Kontrol ve Kalite Yönetimi üzerine duayen kabul edilen bilim adamının bu konu üzerine yazdığı sayısız kitap, kitap bölümü ve  bilimsel yayını bulunmaktadır. Dr. David Mortimer 29 Haziran 2011 tarihinde konu ile ilgili tecrübelerini embriyologlar ve jinekologlar ile paylaştı.

29 Haziran 2011’de ALPHA ve KED’nin başkanı Başak Balaban moderatörlüğünde gerçekleşen “Başarının Anahtarı: Tüp Bebek Laboratuarında Kalite” isimli seminerimize Dr. David Mortimer konuşmacı olarak katıldı.

Laboratuarlarınızda daha iyi sonuçlar, daha optimal uygulamalar ile daha da verimli çalışmalar sağlayabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi her zaman daha iyisi mümkün..

Tek embriyo transferini zorunlu kılan güncel tüp bebek yönetmeliği de ister istemez laboratuarlarda Kalite kontrolünün, standardizasyonun ve validasyonun önemini arttırdı. Artık arzu edilen en iyi sonucu vermek için en iyi malzeme ile çalışmak da yetmiyor. Çünkü laboratuarınız hergün en az 150 parametreyi optimize etmek zorunda olduğunuz bir çalışma alanı. Tüm bu yoğun ve stresli ortam içinde nasıl ilerlemelisiniz? Nelere dikkat etmelisiniz? Nelere öncelik vermelisiniz? pH? , CO2?, Medyum?, İlaç stimulasyonu?, Kateter?...

Yıllardır omuz omuza çalıştığımız IVF Uzmanlarına bu anlamda da bilimsel bir desteğimiz olabilir mi diye düşündük. Tüm bu soruların ve daha birçoğunun cevaplarını bulacağınız “Başarının Anahtarı” seminler dizisi planladık. Bu planlanan seminerlerin ilki için de dünyada toplam kalite yönetimi konusundaki en detaylı çalışmaları yapmış, hem rutin IVF hem de androloji konusunda binlerce vaka tecrübesi, bilimsel makale ve kitapları bulunan hepinizin yakından tanıdığı uzman Dr. David Mortimer’ı sizler için Türkiye’ye davet ettik.

Dr. David Mortimer kimdir?

Dr. David Mortimer, İngiltere’de Yorkshire’da doğmuştur.
Yüksek öğrenimini 1974’te Bristol Üniversitesinde Zooloji bölümünde tamamladıktan sonra 1977’de Edinburg Üniversitesi’nden doktora derecesini almış ve aynı üniversitede doktora ilerisi çalışmalarını 1980 yılına kadar devam ettirmiştir.
Çalışmalarını sonraki yıllarda önce Paris ve Birmingham’da sonra, 1983’te Calgary Üniversitesi Kadın Doğum ve Medikal Fizyoloji bölümlerinde yardımcı doçentlik derecesi ile devam ettirmiştir.
1983 ve 91 yılları arasında laboratuarında insan sperm patofizyolojisi üzerine araştırmalarını sürdürürken, Kanada’nın en büyük sperm donasyon programı olan İnfertilite Kliniği’nin bilimsel direktörü olarak çalışmış ve tanısal androloji hizmetlerini geliştirmiştir. 1988 yılında doçentlik derecesini almıştır. 1988-91 yılları arasında hem Dünya Sağlık Örgütü’ne 1992’de yayınlanan Laboratuar Manueli (3. Bası) hazırlığında hem de 1988 ve 1991’de Kanada Üreme ve Androloji Derneği tarafından iki ayrı basısı yapılan Donör Inseminasyon İlkeleri kitabı için danışmanlık vermiş ve editörlük görevi üstlenmiştir.

1991 yılında Sydney’e taşınmış ve Sydney IVF’in Bilimsel Direktörü olarak çalışmaya başlamıştır. Bu görevi tam zamanlı danışman olarak çalışmaya başladığı 1999 yılına kadar sürdürmüştür. Sydney IVF ve kurumun güneydoğu Asya’da bağlantılı olduğu tüm kuruluşlar için yardımla üreme laboratuar hizmetlerini geliştirme işinden sorumlu olarak görev yapmıştır. Bu görevi sırasında Sydney IVF’in Avustralya’daki en yüksek başarıları elde etmesine vesile olan ardışık bir IVF kültür medyumu ve özel inkübatörler geliştirmiştir.


Medek Medikal Ürünler ve Sağlık Hizmetleri A.Ş